Hayder; Haydar İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Diyarbakır Kutlu doğum Mitingine Bir Milyonu Aşkın Kişi Katıldı
Yazı ölçüsü: büyüt küçült

haber
Peygamber Efendimizin "Kutlu Doğum" etkinliği ile özdeşleşen Diyarbakır İstasyon Meydanı`nı bir kez daha bir milyon kişiyi ağırladı.

Peygamber Sevdasının duruğa çıktığı etkinlikte okunan mevlit, ilahi ve ezgiler gönüllüleri fethederken yapılan konuşmalar Peygamber Sevgisinde birleşme çağrıları yapıldı. İşte takdir edilecek muhteşem programın tüm detayları…
 
Peygamber Sevdalıları Platformu`nun organize ettiği "Kutlu Doğum" etkinlileri hız kesmeden devam ederken Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda bir milyonu aşan Peygamber Sevdalılarının katılımıyla düzenlenen Peygamber Efendimizin mevlüdü coşkuyla kutlandı. 

Çalışmalar Geceden Başladı 

Peygamber Sevdalıları, etkinliğin yapılacağı İstasyon Meydanı dün geceden Muhammed-i âşıklarına hazırladı. Meydanda dev bir platformlar kuruldu, vinçlere dev ekranlar asıldı, erkek ve bayan yerleri belirlenerek şeritler çekildi. Davetli misafirler, yaşlılar ve sakat vatandaşlar için de ayrı bir tesis edildi.
 
Yoğun Güvenlik Önlemleri Alındı 

Diyarbakır İstasyon Meydanı`nın dört ana caddesine polis kontrol" noktaları kuruldu. Etkinliğe katılmak isteyen Muhammed-i âşıklar, bu kontrol noktalarında üst aramasından geçtikten sonra alana girdiler. 

Meydana Tekbir ve Salâvatlarla Geldiler 

Erken saatlerden itibaren Resul-i Ekrem`in Kutlu Doğum`una iştirak eden Peygamber Sevdalıları, gruplar halinde Bağlar, Şehitlik, Balıkçılar ve Ofis caddelerinden programın yapıladığı İstasyon Meydanı`na tekbir ve salâvatlarla akın eden kadın, çocuk, genç yaşlı yüz binlerce Peygamber Sevdalıları, kentte bir bayram havası oluşturdu. 

Amacımız Resulullah`ın Hayatını Anlatıp Yaşatmaktır 

İlke Haber Ajansı`na açıklamalarda bulunan Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Koordinatörü Av. Abdulgani Orhan, bu tür etkinlikleri düzenlemekteki amaçlarının Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)`in hayatını daha iyi anlayıp, anlatıp ve yaşatabilmek olduğunu söyledi. 

Orhan, bu tür etkinlikleri düzenlemekteki amaçlarının Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)`in hayatını daha iyi anlayıp, anlatıp, yaşayıp ve yaşatabilmek olduğunu söyledi. Diyarbakır merkezde şehrin on bir noktasındaki caddelere afişleri astıklarını ifade eden Orhan, ayrıca dükkân ve arabalara on bin afiş astıklarını söyledi. Orhan, Peygamber Sevdalıları tarafından hazırlanan ve mevlit programına davet için iki yüz bin el ilanı ve kutlu doğum CD`ni her eve ve esnafa verdiklerini söyledi. 

Orhan, "Etkinliğe davet için 1000 adet davetiye basılarak STK`lar, kanaat önderleri, imamlar ve kardeş camialara davetiyeleri ulaştırıldı. Ayrıca, Rahmet ayı Nisan ayının girmesiyle Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerimizde her pazartesi siyer seminerleri verildi. Üye ve gönüllü üyelerimize Peygamber Efendimizin örnek hayatından kesitler sunuldu. Dünden beri sesli anonslar yapılarak halkımız etkinliğe davet edildi" dedi. 

Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda yapılacak "Kutlu Doğum" mevlüdü için binlerce gönüllü bayan ve erkeğin görev yaptığını anlatan Orhan, uluslararası, ulusal ve yerel olarak yayın yapan medya kuruluşlarının etkinliğe davet ettiklerini söyledi. 
İslam ruhunun yeniden canlandığını belirten Orhan sözlerini şöyle devam etti, "Diyarbakır halkı, dinine bağlı Müslüman bir halktır. İslam`a bağlılıklarını düzenlenen etkinliklere koşa koşa gelmelerinden anlaşılmaktır. Adeta programın yapılacağı günü iple çekiyorlar. Kürt halkı burada gerçek kimliğini, düşüncesini, ruhunu ortaya koyacaktır. Bütün dayatmalara karşı Peygamber Sevdasını adeta bir kalkan olarak kullanarak meydanlara indi. Şimdiden programa katılacak olan veya katılmak isteyip de katılamayan tüm peygamber sevdalılara teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Adım Atacak Yer Kalmadı 

Ve saatler 13.00`ü gösterdiğinde Meydanda öylesine doldu ki adım atacak yer kalmadı. "Hebibe Xweda (Allah`ın Habibi) Âlemlere Rahmet Hz Muhammed (SAV)" adıyla düzenlenen "Kutlu Doğum" programı, Kur`an-ı Kerim tilavetiyle başladı. "Esselamu Aleyk, Vesselamu Aleyk" ve "Anam Babam Sana Feda Olsun Ya Resulullah" nidası yer ve göğü inletti. Bilal, Hikmet ve Mustafa`nın okuduğu mevlid-i Şerif ve okunan ilahiler gönülleri fethetti. 

Selamlama Konuşmaları Yapıldı 

Diyarbakır`ın Tarihi İstasyon Meydanı`nda yüz binlerce Muhammed-i Âşığının katılımıyla başlayan "Büyük Kutlu Doğum Mevlüdü"nde selamlama konuşmaları yapıldı. 

İlk olarak selamlama konuşması yapan Mustazaf Der Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz, bugün burada her kavimden, ırktan ve renkten İnsanların bir araya geldiğini ifade ederek bizleri burada toplayan Hz Muhammed`e (SAV) olan muhabbet olduğunu söyledi. 

Yılmaz, "Dünyanın her yerinden bu coşkuyu paylaşmak için buraya geldiler. İran, Irak, Amerika, Ürdün gibi ülkelerden misafirler buradadır. Allah-u Teâlâ, o(sav)`na Habibim demiştir, sizlerde o (sav)`na Habibim diyorsunuz" dedi. 
Molla Celal Bozdaş ise Zazaca yaptığı selamlama konuşmasında "Hz Muhammed`in köleleri kölelikten kurtardı, onları komutanlar yaptı. Kadınları kölelikten kurtardı, ona izzeti verdi." 

Göktaş: Peygamber Sevdalıları Geliyor! 

Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda devam eden "Kutlu Doğum" programında konuşan Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş Hoca, Ramazan ve Kurban bayramlarının ardından Hz Peygamberin Kutlu Doğumunu üçüncü bayram olarak ilan etti ve "Bekle ey Dünya, Peygamber Sevdalıları geliyor! Hz Muhammed geliyor, merhametiyle, rahmetiyle geliyor" dedi. Göktaş Hoca, "Ey şu gördüğümüz ve göremediğimiz kalabalık bekleyin Hz Muhammed (SAV) geliyor! Bekleyin Peygamber Sevdalıları geliyor! Bekle Ey Türkiye, bekle ey Dünya, bekle ey Batı, Peygamber Sevdalıları geliyor! Hz Muhammed geliyor, merhametiyle, rahmetiyle geliyor. Ey merhametten yoksun büyüten çocuklar; Hz Muhammed (SAV) geliyor. Ey Kırmızı ışıkta bekleyen arabaların camlarını silen çocuklar; Peygamber Sevdalıları geliyor, elinizden tutmaya geliyor. Ey mendil satan çocuklar, ey arka sokaklarda büyüyen çocuklar, ey ezilen, sömürülen, alın teri çalınanlar bekleyin Bilallerin, Ammarların kardeşleri geliyor. Ey evlatlarından hayır görmeyen anneler, bekleyin hayırlı evlatlar geliyor. Onlar anne ve babalar için geliyorlar, bu ezilen coğrafyayı kurtarmak için geliyorlar. Ramazan ve Kurban bayramından sonra üçüncü bayramımız artık Hz Peygamberin kutlu doğumudur" diye konuştu. 

Şahin: Kurtuluşun, Adaletin, Barışın Adresi Resulullah`tır 

Diyarbakır İstasyon Meydanı`ndaki tarihi Kutlu Doğum etkinliğinde Türkçe bir konuşma yapan Mustazaf Der İstanbul Şube Başkanı Said Şahin, "Eğer Resulullah bu asırda gelmiş olsaydı sizleri çok sevecekti" dedi ve kurtuluşun, adaletin, barışın adresini gösterdi. Şahin, "İslam bugüne kadar ashabın kanı ile geldi, şehitlerin kanı ile geldi, çektiği işkencelerle geldi. Burada gelen herkesi, çocukları, kadınları, yaşlıları, Hüseyinleri, Abdusselamları selamlıyoruz. Allah-u Teâlâ Kur`an-ı Kerim`de iki Peygambere selamlıyor. Hz Muhammed`in doğduğu güne selam olsun, doğduğu şehre selam olsun, yetimliğine selam olsun. İnsanlık tarihi boyunca Hz Muhammed Mustafa kadar sevilen olmadı, ama oda insanlığı sevdi, yetimleri sevdi ve onlarda onu sevdi. Eğer Resulullah bu asırda gelmiş olsaydı sizleri çok sevecekti. Çünkü sizler mazlumsunuz… O`nu herkes sevmedi, o`nu yetimler sevdi, köleler sevdi, hiçbir zaman zalimler onu sevmedi, müşrikler sevmedi. Resulullah, tüm âleme rahmet idi, insana, hayvana bile rahmet idi… Kurtuluşun, adaletin, barışın adresi Resulullah`tır" dedi. 

Çelik: Peygamber Sevgisinde Birleşelim 

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı`nda düzenlediği Kutlu Doğum Programında Kürtçe bir konuşma yapan Molla Abdulbari Çelik, Peygamber Sevdalılarına seslenerek "Allah`ın emirleri doğrultusunda toplanın, İslam`ı hâkim kılmaya çalışın, gözü yaşlı anne ve babaları gözyaşlarını dindirin" dedi. Çelik şunları söyledi; "Allah iman edenlere büyük bir kıymet verdiğini ifade eden Çelik, medreselerin önemine dikkat çekti. Çelik, "Aziz ümmetin aziz mensupları; İslam`ın şerefi ve izzeti İslami şiar ve kişilerledir. 100 yıl önce Hz Muhammed`in davasını gütmek için, ümmeti kurtarmak için İslam âlimleri yola koyuldular. İslam dersleri gizli veriyorlardı, ahırlarda, samanlıklarla da ders veriyorlardı. Allah`a hamd olsun ki bizleri ilimsiz bırakmadılar. Şeyh Said ve Üstad bunlarından sadece birkaçıdır. Bugün de Mustazaflar Cemaati, Mustazaf Müslümanlar bu âlimlerin yolunu sürdürmektedirler. Ey Peygamber Sevdalıları, Peygamber Sevgisi ve Allah`ın emirleri doğrultusunda toplanın, İslam`ı hâkim kılmaya çalışın, gözü yaşlı anne ve babaları gözyaşlarını dindirin." 

KDSS Sonuçları Açıklandı 

Diyarbakır İstasyon Meydan`ındaki büyük Kutlu Doğum programı devam ederken geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde yapılan "Kutlu Doğum Siyer Sınavı"nda ilk 10`a girerek Umre ödülünü hak kazananların isimleri açıklandı. 

İşte KDSS`de Ömre Ödülünü Kazananların İsimleri 

1 - Mehmet Ali İyibaş 
2- Mehmet Turan 
3 - Sibel Arca 
4 - Mehmet Sabri Çalak 
5- Mehmet Bozkurt 
6 - Tuğba Burak 
7 - Hicret Aslan 
8 - Metin Palamut 
9 - Ekrem Özaydın 
10 - Sümeyye Duyu 

Salavatlar da Açıklandı 

Salâvat: 34 Milyar 53 Milyon 862 Bin 361 
Hatim: 175 bin 910 
Yasin: 6 milyar 173 bin 604 
Kelime-i Tevhit: 10 Milyar 23 milyon 93 bin 
İhlâs Süresi: 7 Milyon 93 bin 270 
Ayet-ül Kürsü: 557 bin 766 

Program Dua İle Sona Erdi 

Fahr-i Kâinat Hz. Muhammed Mustafa (SAV) `nın mübarek veladetinin 1441. yıldönümü münasebetiyle Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen tarihi "Kutlu Doğum Programı" okunan dua ile sona erdi. 

Orhan: Bir Milyonu Aşkın Kişi Katıldı 

Etkinlik bitiminde İlke Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Koordinatörü Av. Abdulgani Orhan, kalabalığın Ofis tarafından toprak mahsulleri ofisine, Hal tarafından Diyarbakır Stadyuma kadar, Bağlar tarafında İstasyon köprüsü dahil Cemiloğlu caddesinin bir kısmının Peygamber Sevdalıları tarafından dolduğunu ifade ederek, Şehitlik tarafında kalabalığından eski eğitim fakültesini geçtiğini söyledi. Ayrıca, İstasyon Meydanına yakın Sümer parkın tamamen dolduğunu belirten Orhan, İmam Lisesinin de tamamen dolduğunu söyledi. Orhan, Tren garı alanının ve İstasyon Köprüsü altındaki alanın tamamen peygamber Sevdalıları ile dolduğunu ifade etti. Orhan, Çevre illerden gelen Peygamber Sevdalılarının katılımıyla beraber sayısının bir milyonu geçtiğini sözlerine ekledi. 


       

DOĞRUHABER


Diğer Yazılar
İslam coğrafyası bayrama gözüyaşlı giriyor
Teşrik tekbirlerini unutmayın!
Hacılar bu geceden itibaren Arafat'a geçiyor
Suudi Arabistanın sıradışı lideri: Kral Faysal
Tunuslu futbolseverlerden Katar'a destek
Şevval hilali göründü, Ramazan bayramımız mübarek olsun
Yezidilerden sünnilere işkence
Küresel sapkınlık "eşcinsellik"
Ramazan bayramı hangi gün?
Orta Afrika Cumhuriyetinde Hristiyan terörü
Filistinli mahkumların sağlık durumları ağırlaştı
Taliban ABD tankını vurdu: 4 ölü
Yemen'de kolera salgını büyüyor: 180 kişi öldü, binlerce hasta var
Filistinlilerin dinmeyen acısı: Nekbe 69. yılında
ABD uçakları El Bukemal ilçe merkezini hedef aldı, 30 sivil öldü

Telefon: Gsm: 0530 692 79 97 - 0 536 491 07 64

Copyright © 2003-2011 hayder.org.tr All Rights Reserved. Design artiweb
IE 8+, Firefox 3.6+, Crome 10+, Macromedia Flash, 1024 x 768