Hayder; Haydar İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Taliban'dan Trump'a Mesaj
Yazı ölçüsü: büyüt küçült

yazar1
Analiz


Afganistan İslam Emirliği sitesi al.alemarah-english.com sitesinde yayınlanan yazıyı ilgilerinize sunuyoruz

ABD'nin şu andaki seçilmiş başkanı Afganistan'da süregelen savaşın şahit olduğu 3.ABD Başkanı; çünkü onlar Afganistan meselesini zorbalıkla kendi çıkarları doğrultusunda çözmek istiyorlar. Bu amaç uğrunda yaklaşık 3000 askerini ölü, 15.000'den fazlasını yaralı-sakat bıraktılar ve 1 trilyon dolar kaybettiler. Öte yandan, 200.000'den fazla masum Afgan'ı şehit ettiler ve birçok akıl almaz savaş suçu işlediler. Bunun en son delili de Kunduz eyaletindeki masum sivillerin şahadetidir. Aynı şekilde, on binlerce Afgan tutuklandı. Tüm bu eylemlerin ardındaki asıl sebep Afganların bağımsızlığını ve onların arzuları doğrultusundaki bir İslam devletini ellerinden alma isteğidir. Ancak görüyoruz ki 150 yılın ardından işgalcilerin barbarlık ve saldırılarına rağmen Afganistan İslam Emirliği yenilmemiştir. Aksine bu sebat ülkenin her bir yanında İslami ve milli bir kıyama filizlenmiştir.

Öte yandan, son 150 yıl içerisinde ülkedeki zengin ve fakir arasındaki fark genişlemiştir. Bazı insanlar kahvaltı ve akşam yemekleri için bir dilim ekmeği bulamazken bazıları yasadışı anlaşma ve bozulmalar nedeniyle milyonlarca Afgani içerisinde yüzmektedir. Üstelik, adam kaçırma ve uyuşturucu taşımacılığı hükümet araçlarınca gerçekleştirilmektedir. Hükümet parlamentoya, parlamento ise hükümete güvenmemektedir ki hukuk uzmanlarına göre Afgan hükümeti de parlamentosu da yasadışıdır. Seçilmiş ABD Başkanına mesajımız şudur ki eğer Afganistan meselesini kaba kuvvet, para ya da aşağılık komplolarla çözülebilecek olsaydı, şimdiye dek çoktan çözülmüştü. Kaba kuvvet ve hınzır komplolar bu meseleyi ancak daha da uzatacak ve karmaşık hale getirecektir. Afganlar ne teröristtir ne de başka ülkelerdeki sivillere saldırma gibi bir politikaları vardır. Afganistan İslam Emirliği milli ve İslami bir güçtür. Afganistan'ın tüm dürüst, inançlı ve özgürlük seven evlatları bu oluşum içinde bir araya gelmiş, Afganistan'ın özgürlüğünü ve ülkelerinde tüm Afganları kapsayıcı bir İslami sistem kurma derdindedir.

Biz yeni seçilmiş ABD Başkanını kendinden öncekilerin yaptığı hataları tekrarlamaması hususunda uyarmak istiyoruz. Kıymetli ülkemizdeki birliklerinizi çekerek bu anlamsız savaşa bir son verin. Bunun en güzel yolu da askerlerinizi ülkemizden geri çekmenizdir. Burası Afganların evidir. Onu Afganlara bırakın ve bu savaşın sizin için onulmaz bir yaraya dönüşmesine izin vermeyin.

Çeviri: Meryem İmra-Islah Haber


Diğer Yazılar

Telefon: Gsm: 0530 692 79 97 - 0 536 491 07 64

Copyright © 2003-2011 hayder.org.tr All Rights Reserved. Design artiweb
IE 8+, Firefox 3.6+, Crome 10+, Macromedia Flash, 1024 x 768